Jdi na obsah Jdi na menu
 


STÁVKOVÁ POHOTOVOST 2021

9. 7. 2021

Oznámení

Odborové organizace působící ve společnosti Z-Group bus a.s.

Základní organizace Odborového svazu dopravy Dopravního podniku města Brna,

Základní organizace Odborového svazu dopravy Kroměříž,

Základní organizace Odborového svazu dopravy Jablůnkov,

Základní organizace Odborového svazu dopravy ČSAD autobusy Plzeň a.s.,

Odborová organizace OSPEA

rozhodly o

vyhlášení stávkové pohotovosti ve společnosti Z-Group bus a.s. na podporu požadavků zaměstnanců v kolektivním vyjednávání na rok 2021.

  • Stávková pohotovost začíná dne 10. července 2021 a potrvá až do jejího odvolání nebo do přechodu k jiné formě protestu.
  • Odborové organizace působící ve společnosti Z-Group bus a. s. trvale usilují o zlepšení pracovních, sociálních i mzdových podmínek všech zaměstnanců. Vyhlášení stávkové pohotovosti je logickým vyústěním situace, kdy jednání o uzavření kolektivní smlouvy trvá nepřiměřeně dlouho bez žádného posunu. Tato situace nastala zejména proto, že zaměstnavatel odmítá jakékoliv navýšení mezd a to ani o inflaci, navrhuje snížení jednotlivých příplatků ke mzdě a odbourání většiny benefitů domluvených v předchozích kolektivních smlouvách.
  • Kolektivní vyjednávání začalo již na přelomu února a března letošního roku. Přesto k dnešnímu dni není ve společnosti Z-Group bus a.s. kolektivní smlouva uzavřena, což vyvolává velké napětí a neklid v řadách zaměstnanců. Bohužel dosud nedošlo ani ke shodě na osobě zprostředkovatele, který by mohl pomoci tuto patovou situaci vyřešit.
  • Současné mzdové podmínky ve společnosti Z-Group bus a.s. nekorespondují s pracovními podmínkami zaměstnanců a s nároky, které jsou na zaměstnance kladeny, a proto dochází k odlivu zaměstnanců. Z tohoto důvodu už několik let stoupá množství přesčasové práce a s tím souvisí kumulovaná únava zaměstnanců. Jejich osobní život se zúžil na práci a spánek. Standardem je být v práci 250 – 300 hodin měsíčně!!!  
  • Z těchto důvodů požadují odborové organizace výrazné navýšení mezd, protože jen razantní růst mzdy může přilákat nové zaměstnance a snížit tak současné dlouhodobé přetížení stávajících zaměstnanců. Jen řádně odpočinutý řidič je zárukou dobře a bezpečně odvedené práce pro cestující veřejnost.
  • Odborové organizace se neztotožňují s argumenty předsedy představenstva, že za vše může covid.
  • Odborové organizace působící ve společnosti Z-Group bus a.s. i nadále jednoznačně preferují sociální dialog a dohody na základě společných jednání. Současně však zcela jednoznačně prohlašují, že jsou připraveny i k důraznějším formám protestů.
  • Opětovně vyzýváme vedení společnosti Z-Group bus a.s. k dohodě na osobě zprostředkovatele.
  • Odborové organizace připomínají, že dopravní obslužnost, která je vnímána veřejností jako samozřejmost, nemůže fungovat bez spokojených a řádně odpočinutých zaměstnanců.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář